Osocze bogatopłytkowe to naturalny preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta, zawierający aktywne biologicznie płytki krwi oraz czynniki wzrostu. Jego zastosowanie jest obecnie popularne w różnych dziedzinach medycyny. Dzięki swoim właściwościom biostymulującym osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w celu aktywowania procesów naprawczych w komórkach. Znajduje zastosowanie w dermatologii, ortopedii, a nawet okulistyce. Szczególną popularność zyskało w medycynie estetycznej, jako element terapii odmładzających. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak działa osocze bogatopłytkowe oraz do jakich zabiegów jest wykorzystywane.
Jak działa osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe, znane również pod angielską nazwą Platelet Rich Plasma (PRP), działa poprzez intensywną stymulację procesów naprawczych w tkankach. To możliwe dzięki wysokiemu stężeniu płytek krwi i czynników wzrostu, które znajdują się w tym preparacie. Płytki krwi mają zdolność hamowania krwawienia oraz wydzielają substancje ułatwiające regenerację tkanek. Ważnym składnikiem osocza bogatopłytkowego są również czynniki wzrostu, takie jak EGF (naskórkowy czynnik wzrostu), TGF (transformujący czynnik wzrostu komórek), VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego) oraz PDGF (płytkowy czynnik wzrostu komórek). Substancje te stymulują fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny, inicjując przebudowę tkanki łącznej oraz tworzenie naczyń krwionośnych.
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są uznawane za bezpieczne i mało inwazyjne. Preparat pozyskiwany jest bowiem z własnej krwi pacjenta, co wyklucza możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Niezwykle ważne jest jednak, aby procedura została wykonana przez lekarza specjalizującego się w tego rodzaju terapii.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego
Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym to zabieg z zakresu szeroko pojętej medycyny regeneracyjnej. W terapiach ortopedycznych używa się go do leczenia stanów zapalnych kości, schorzeń zwyrodnieniowych stawów oraz urazów mięśni i więzadeł. Jest także wykorzystywane w przypadku takich schorzeń, jak łokieć tenisisty czy kolano skoczka. W dermatologii i medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe stosuje się w celu rewitalizacji i regeneracji skóry, przyspieszenia gojenia się ran oraz redukcji blizn, rozstępów i zmarszczek. Ciekawym zastosowaniem tego preparatu jest również leczenie łysienia – regeneruje skórę głowy i zwiększa liczbę aktywnych mieszków włosowych.
Skuteczność zabiegów osoczem bogatopłytkowym
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego są cenione za wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Pierwsze efekty można zaobserwować już po około tygodniu od zabiegu – skóra staje się promienna, rozjaśniona i lepiej napięta. Trwające cały czas procesy przebudowy tkanek prowadzą do dalszej poprawy kondycji skóry, widocznej w postaci wygładzenia zmarszczek, ujednolicenia kolorytu oraz liftingu. W zależności od obszaru zabiegu osocze bogatopłytkowe może przyczynić się również do spłycenia blizn i rozstępów czy zahamowania łysienia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat innowacyjnych zabiegów medycyny estetycznej i regeneracyjnej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Warszawie, Łodzi, Krakowie lub Katowicach.
Treść promocyjna